آرتیکل شاپ

فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

امکان خرید مقاله از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی و خرید درسنامه از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی فراهم شده است

مقاله درباره استان اصفهان

مقاله درباره استان اصفهان

استان اصفهان «Isfahan Province» یکی دیگر از استان هایی است که در اینجا قصد داریم بیشتر با این استان آشنا شویم. حتماً می دانید که این استان تقریباً در مرکز کشور ایران جای دارد و سالانه توریست ها و مسافرین زیادی رو به سوی خود می کشاند و هنر آن یکی از برترین هنرهای کشور حتی جهان شناخته شده است. بناهای تاریخی با معماری aفوق العاده ای که در شهرهای این استان بویژه خود اصفهان و کاشان دیده می شود، تعجب همگان را جلب کرده است. مرکز این استان، شهرستان اصفهان می باشد. تعداد شهرستان هایی که در آن استان وجود دارند، 22 شهرستان می باشد. همسایه های این استان از طرف شرق با استان های یزد و خراسان جنوبی همسایه است، از سمت شمال نیز با سه استان سمنان، استان قم و مرکزی و همینطور از سمت غرب دو استان چهارمحال بختیاری و لرستان همسایگان این استان هستند و از طرف جنوب با 2 استان دیگر به نام استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد همسایه است. در ادامه مطالب خواندنی در مورد این استان می نویسیم و شما را بیشتر آشنا می کنیم.

تحقیق که در مورد استان اصفهان در این پست قصد داریم در اختیار شما بگذاریم، مطالب آن بر این قرار و ترتیب است : جغرافیای این استان، نام شهرستان ها، تاریخچه استان، معرفی جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان اصفهان، آداب و رسوم مردم این استان، موسیقی محلی، زبان و گویش، مشاهیر معروف، سوغات و صنایع دستی مربوط به این استان می باشند.

آشنایی کامل با استان اصفهان

دیر زمانی بود که آنچه عکس از استان اصفهان و خود اصفهان دیده بودم و وصفی که از آن شنیده یا خوانده بودم، این شهر را به طرز افسانه آمیزی به نظرم جلوه داده بود. مانند حکایت های هزار و یک شب با مساجد، پل ها، کوشگ ها، مناره ها، کاشی کاری ها، قلمکار ها، نقاشی ها و بالاخره شهر پر استعداد هنرمندان که گذشته تاریخی دارد و در زمانسلسله صفویه بزرگترین شهر دنیا به شمار می آمده و هنوز شکوه و عظمت دیرین خود را از دست نداده است.

سبزه ها، درخت ها، باغ کشت زار، برج کبوتر، کرت بندی، آبیاری زمین ماسه دور شده، کشاورزانی که زیر آفتاب پهلوی یکدیگر ایستاده و زمین را زیر و رو می کردند.

شاید استان اصفهان نمونه ای از آبادی های دوره ساسانیان را نشان می دهد و چنان که در ایران باستان معمول بوده رعیت این استان کشاورزی را وظیفه مقدس خودشان می دانند.

اصفهان بهترین استان برای جلب توریست است. با آثاری که در اصفهان موجود است می توان آنرا یکی از بهترین استان های دیدنی دنیا معرفی کرد.

امروزه بی شک بهترین شهر صنعتی ایران اصفهان است. از حیث معماری قدیم، کاشیکاری، قلمکار، مینا کاری و قلمزنی، چشمه دوزی، نقاشی و طلا کاری درجه اول را داراست.

جغرافیا

اگر بخواهیم از نظر اندازه این استان را مقایسه کنیم باید استان اصفهان را ششمین استان از نظر پهناوری دانست که وسعت آن چیزی بیشتر از 107 هزار کیلومتر برآورد شده است. بخشی از جنوب، جنوب غرب و همین طور غرب این استان را مقداری از رشته کوه زاگرس قرار گرفته است. چیزی حدود 30 درصد از مساحت این استان را بیابان ها و دشت ها تشکیل می دهند و به همین خاطر نمی توان گفت آب و هوای این استان چگونه است، چون در بعضی از مناطق هوا به شدت گرم و در بعضی مکان های دیگر هوای معتدل و کوهستانی همراه با بارندگی زیاد. ولی چون در بیشتر مناطق این استان بارش زیاده نمی بارد جزء مناطق خشک به حساب رفته است.

حدود 100 هزار هکتار در شهرستان فریدونشهر در ارتفاعات رشته کوه زاگرس و دنا جنگل وجود دارد که در آن درختانی مانند بلوط، بادام، گردو و … دیده می شود.

زاینده رود که البته به آن زنده رود یا زرین رود نیز گفته می شود مهم ترین رود آبی در ایران است.

تاریخچه

بیشتر اهالی اصفهان از سه نژاد هستند : مردمان بومی قدیم بعد از آن بختیاری این دو طبقه عموماً کشاورز، صنعتگر و کارگر هستند و بعد یهودی و اینکه بعضی ها در عده، اهمیت و قدمت جهودی های اصفهان اغراق می گویند از روی قصد و عاری از حقیقت است.

شهرستان های استان اصفهان

اصفهان، کاشان، نایین، نطنز، خمینی شهر، نجف آباد، اردستان، آران بیدگل، قمصر و … را می توان نام برد.

طبق آخرین آمار گرقته شده ، جمعیت استان اصفهان نزدیک به 5 میلیون می رسد که پرجمعیت ترین آن شهر اصفهان، کاشان و خمینی شهر نام دارد. همچنین 3005 روستا در این استان دیده می شود.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی

جالب است بدانید که شهر اصفهان به دلیل ویژگی های معماری که در آن به کار رفته با 13 شهر که از شهرهای بزرگ در جهان محسوب می شود عنوان خواهر خواندگی دارد که مهم ترین آن ها : بارسلونای اسپانیا، شیان چین، ایروان ارمنستان، کویت، کوالالامپور مالزی، لاهور پاکستان، هاوانا کوبا، فرایبورگ آلمان، سن پترزبورگ روسیه، فلورانس ایتالیا و … نام برد.

البته لقب های دیگری هم به این شهر داده اند، مثلاً اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، همینطور موزه شهر ایران و … .

به دلیل زیاد بودن مکان های فرهنگی و همینطور تاریخی در این استان ما فقط چندین مکان مهم آن را که در شهر اصفهان وجود دارند را معرفی می کنیم.

سی و سه پل

پل سی و سه پل که البته در زمان قدیم پل سی و سه چشمه نیز نامیده می شده است، از آجر و خلی محکم ساخته شده استو دو طرف آن غرفه هایی است که دالانچه ای آن ها را به هم وصل می کند و برای نشیمن و تفریح مردم ساخته شده است.

مدرسه چهار باغ

مدرسه چهار باغ که سردر آن کاشی کاری تمیز و گنبدهای آبی آسمانی دارد، با کتیبه و نقش و نگارهای برجسته خیلی قشنگ است که این مدرسه از بناهای زمان شاه سلطان حسین است و نماینده هنر معماری و کاشی کاری دوره صفوی است.

چهل ستون

از جلو با بیست ستون چوبی بلند قرمز عمارت تخت جمشید را به یاد می آورد و استخر مربع مستطیل که روبروی آن است بیست ستون دیگرش را در آب نمایش می دهد. در ایوان آن پایهچهارتا از ستون ها از سنگ است که به شکل کله شیر یال دار تراشیده شده است.

عالی قاپو

ایوان جلو آن مثل ایوان چهلستون است با ستون های چوبی ولی اسم ثقیل عالی قاپو روی این بنا نمی جسمد، گویا از یادگار زمان سلجوقیان است و باید شالوده آن در آن زمان ریخته شده باشد و در زمان صفویه در آن دخل و تصرف زیاد کرده اند.

مشاهیر

کاوه آهنگر، شیخ بهایی، میداماد، میرفندرسکی،علا مه مجلسی، ملاصدرا، صائب تبریزی، محتشم کاشانی، آیت الله سید حسن مدرس، آیت الله دکتر بهشی، بانو مجتهده امین، میرعماد، محمد غفاری کاشانی (کمال الملک)، محمود فرشچیان و خیلی افراد دیگر که از وقت و حوصله ما خارج است.    تعدادصفحات 62فرمت پی دی افپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
esfahan_2081461_4649.zip386.9k

مقاله استان آذربایجان غربی

مقاله استان آذربایجان غربی استان آذربایجان غربی استانی دیگر از شمال غربی کشور است که قصد دارید آن را معرفی کنیم. این استان با آب و هوای خوبی که در طول سال دارد و داشتن جاذبه های گردشگری مانند دریاچه ارومیه، سالانه گردشگران و توریست های زیادی در آن به گشت و گذار می گذرانند . بدون وقفه می پردازیم به محتوای داخلی مقاله که مطالبی با عناوین جغرافیا و تاریخچه این استان که در غرب کشور ایران واقع شده است توضیح داده شده است، سپس شه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

مقاله استان آذربایجان شرقی

مقاله استان آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی اولین استانی است که قصد داریم از این به بعد کلیه استان های   کشور ایران   و بعد از معرفی آن ها، کلیه شهر های کشورمان را معرفی کنیم. این استان که یکی استان های مرزی کشورمان است و مناطق زیبایی برای دیدن و گشت و گذار دارد. هر کس از شهر های این استان مخصوصاً شهر تبریز بازدید کرده است، باعث شگفتی او شده و هر چقدر در این استان به گشت و گذار بپردازد کم است. مناطق تاریخی که ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

مقاله استان اردبیل

مقاله استان اردبیل قصد داریم تا استان اردبیل «Ardabil Province» را به صورت کامل به شما معرفی کنیم، پس تا آخر این مقاله را که به صورت اختصاصی تهیه کرده ایم را مطالعه کنید تا اطلاعات زیادی در مورد این استان بدست آورید . استان اردبیل به مساحت 17881 کیلومتر مربع واقع در شمال شرق ایران و در غرب دریای خزر قرار دارد. پایتخت این استان شهرستان تاریخی و مذهبی اردبیل است. شهرستان های مهم که در این استان هستند : ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

مقاله کشور ایران

مقاله کشور ایران کشور ایران عنوان مقاله ای است که می خواهیم در ادامه در مورد آن اطلاعاتی که البته شاید خودتا در جریان آن باشید را در اختیارتان بگذاریم، البته برای خود بنده که بعضی از موارد آمده شده در این مقاله جالب بود و تا حالا چیزی در مورد آن نمی دانستم. شاید یکی از موضوعاتی که در انشاء معلم آن را انتخاب کند این است که کشور ایران را توصیف کنید! و یا مثلاً شخصی از شما بخواهد که این کشور را برایش معرفی کنید. همین ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان