آرتیکل شاپ

فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

امکان خرید مقاله از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی و خرید درسنامه از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی فراهم شده است

مقاله زندگینامه امام رضا

 مقاله زندگینامه امام رضا

امام علی بن موسی الرضا فرزند امام موسی بن امام جعفر صادق علیه السلام مکنی به ابوالحسن و ملقب به صابر و رضی و وفی و رضا به قولی در روز پنج شنبه یازدهم ذی الحجه سال 148 و به قول دیگر در سال 153 هجری در مدینه متولد شد. مادر آن حضرت را به اختلاف روایات ام ولد مسماۀ به شقرا و ملقب به نوبیه و همچنین نجمه و یکشم نوشته اند. مأمون با اعزاز و احترام تمام امام را از مدینه به مرو آورد و وی را به مقام ولایت عهدی انتخاب کرد (پنجشنبه پنجم رمضان 201) و نام او را در خطبه و سکه آورد و شعار سیاه عباسیان را به شعار سبز آل علی مبدل ساخت. اما چندی نگذشت که مأمون به اغوای اطرافیان خویش حضرت را به روایتی در ماه رمضان و به روایت دیگر در ماه صفر سال 203 هجری در طوس (مشهد امروزی) مسموم کرد. مرقد مطهر آن حضرت در سناباد واقع در محل نوقان طوس قرار دارد.

امام رضا علیه السلام که نام کامل ایشان علی بن موسی الرضا که ایشان امام هشتم شیعیان در دین اسلام می باشند که برای شناخت بیشتر با این امام زندگینامه ای کامل از حضرت رضا (ع) تدارک دیده ایم که در زیر شما می توانید مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را مشاهده نمایید :

  • در ابتدا زندگانی امام علی بن موسی الرضا (ع) شرح داده شده است.
  • در ادامه می توان القاب و کنیه های حضرت رضا علیه السلام را مطالعه کنید.
  • سپس در مورد اخلاق امام رضا ع چند صفحه ای نوشته شده است.
  • همچنین در مورد حرم امام رضا (ع) مطالبی به چشم دیده می شود.
  • و … .

تاریخچه زندگی حضرت امام رضا علیه السلام

در زیر خلاصه ای کوتاه اما مفید از زندگانی امام علی بن موسی الرضا را می توانید مطالعه کنید.

تاریخ ولادت امام رضا علیه السلام

در تعیین تاریخ ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) محدثین و مورخین اختلاف دارند. جمعی از محدثین معروف مانند : مفید، کلینی، طبرسی و از علمای بزرگ چون شهید دردروس، سال تولد حضرتش را (148) هجری در شهر مدینه نوشته اند. عده دیگر ولدت آن حضرت را در سال 153 هجری دانسته اند. بعضی از دانشمندان معتقدند که حضرت رضا (ع) در سال (143) هجری متولد گردیده و در دائرۀ المعارف فرانسه (765) میلادی قید شده است.

اما مشهور و شاید هم صحیح تر همان است که امام رضا علیه السلام در روز یازدهم ماه ذیقعده سال 153 هجری یعنی پنج سال بعد از وفات حضرت صادق (جد بزرگوارش) توبد یافته اند.

نسب حضرت رضا علیه السلام

پدر بزرگوار امام رضا علیه السلام ابا الحسن موسی بن جعفر علیه السلام و لقب او کاظم است.

مادر آن بزرگوار تکتم نامیده شده و او اگرچه ام ولد است اما دارای نسب عالی و از بزرگ زادگان بوده است. داستان بخشیدن حمیده (مادر حضرت موسی بن جعفر علیه السلام) تکتم را به فرزند خود و خوابی که در این بارع دیده بود معروف است. بعضی هم نوشته اند که حضرت موسی بن جعفر او را از برده فروشان مغرب زمین خریداری فرموده اند. تکتم بنا به قول همه محدثین دارای کمالات صوری و معنوی بوده و معروف است که در آن زمان زنی داناتر و پرهیزگارتر از وی نبوده است.

باید دانست که حضرت موسی بن جعفر دارای فرزندان بسیار از پسر و دختر بوده و تعداد آنها را سی و هفت نفر ذکر نموده اند.

اولاد حضرت موسی بن جعفر (ع) همگی شایسته عالم و پرهیزکار و دارای کرامت بوده اند چنانکه احمد بن موسی معروف به شاه چراغ در شیراز، اسماعیل، ابراهیم و حمزه و از دخترهای آن حضرت فاطمه (معروف به معصومه) در قم همه دارای شهرت فراوان و امروز مزار هر یک از آنها مورد توجه خاص و عام است.

امامت امام رضا (ع)

تصریح درباره امام حضرت رضا علیه السلام از طرف پدر بزرگوار او مکرر بوده و در زمان طفولیت هم حضرت موسی بن جعفر اشاره به امامت فرزند خود (امام رضا ع) فرموده اند.

وصیتنامه امام موسی کاظم (ع) علاوه بر اخبار مفصل که از حضرت موسی بن جعفر و حضرت صادق علیه السلام درباره امامت امام رضا (ع) به وسیله محدثین بزرگ نقل شده است. در این وصیت اگر چه بعضی از برادران حضرت رضا را امام موسی کاظم علیه السلام ذکر فرموده و آنها را شرکت داده اند ولی باز اختیارات تامه برای آن حضرت بوده و حتی در مورد عدم رشد یا مخالفت، آنها را از وصیت خود خارج می نماید.

پس از رحلت حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) اگر چه بعضی از برادران و خویشان امام رضا با وی مخالفت کردند اما حضرت به کج رفتاری های آنها توجهی نفرموده و به علاوه متذکر می شدند که اگر احتیاج یا امور دیگر آنها را بر مخالفت وادار کرده است حاضر هستند تمام قروض آنها را تأدیه نموده و احتیاجات دیگرشان را برآورند. به هر حال حضرت امام رضا چون به منصب امامت رسیدند علناً شروع به نشر حقایق و احکام دین اسلام فرموده و صریحاً خود را امام مفترض الطاعه اعلام نمودند.

اخلاق حضرت علی بن موسی الرضا

اخلاق و طرز رفتار حضرت رضا نیز با همه طبقات مردم مخصوصا فقرا و مستمندان فوق العاده بوده است. اختیار لقب رضا برای آن حضرت از همین جهت است که دوست و دشمن از وی خشنود بوده اند.

وقتی از حضرت جواد الائمه علیه السلام پرسیده شد مردم می گویند این لقب (رضا) را مأمون برای پدر بزرگوارت انتخاب نموده فرمود : به خدا قسم دروغ گفته اند. این لقب از طرف خدا بوده است نه مردم.

بخشش و سخاوت امام رضا همانند سایر مکالات ظاهری و معنوی او مشهور بوده و از گذشت ها و بخشش هایی که از طرف آن حضرت به شعرا و بعضی از ارباب حاجت شده به خوبی آشکار است.

سن شریف امام رضا (ع)

عمر مبارک امام رضا علیه السلام چنانکه مورخین معتبر نوشته اند چهل و نه سال و اندی بوده که از این مدت، 29 سال و کسری از آن را در مدینه در دوران زندگی پدر بزرگوار به سر برده و بقیه را در روزگار چهار نفر از خلفای عباسی گذرانده اند.

امام رضا (ع) چهار سال از ایم امامت را در زمان خلافت هارون الرشید به سر برده و چون هارون در سال 193 در طوس وفات یافت محمد امین خود را خلیفه خواند. و چون او هم به دست لشکریان مأمون کشته شد خلافت برای برادر امین یعنی عبدالله مأمون مسلم گردید.

شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع(

حضرت علی بن موسی الرضا (ع) که اعقل و اعلم و اتقی از تمام خلق بود از دانش و علوم مختلفه خلق را برخوردار می فرمود و چراغ کم نور مأمون در قبال تجلیات انوار دانش رضوی (ع) فروغ و جلوه نداشت و می رفت که شیرازه سلطنت و قدرت خلیفه عباسی گسیخته گردد، چون مأمون چنین دید در صدد قتل امام رضا برآمد و با دستیاری دختر خود ام حبیبه به وسیله زهری که در انگور تعبیه شده بود آن بزرگوار را مسموم و شهید نمود و عالم اسلام را تا ابد داغدار و سوگوار ساخت.

مدفن امام هشتم شهر مشهد است که دارای درباری عظیم و با شکوه و جلال بی مانندی است و مسلمین و شیعیان حتی ملل متنوعه از اقطار عالم به قصد زیارت مرقد منورش مشرف می شوند و به فیوضات و خیرات بسیار نائل می گردند.   فرمت پی دی اف تعدادصفحات 82پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
amam-raza_2081414_7812.zip405k

مقاله زندگینامه امام حسین (ع)

مقاله زندگینامه امام حسین (ع) حضرت امام حسین علیه السلام فرزند مولای متقیان   علی علیه السلام   به روایتی در اواخر ماه ربیع الاول و به روایت دیگر در سیزدهم رمضان المبارک سال سوم و به قولی در روز سوم شعبان سال چهارم هجری متولد شد و مکنی به ابوعبدالله و ملقب به القاب سیدالشهداء، رشید و طیب و وفی و زکی بود و بعد از برادر بزرگوار خویش   امام حسن مجتبی علیه السلام   به امامت منصوب گردید. معاویه در ماه رجب سال ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

مقاله زندگینامه حضرت محمد (ص)

مقاله زندگینامه حضرت محمد (ص) حضرت محمد صلی الله علیه و آله یگانه منجی بشریت به عنوان آخرین پیامبر برگزیده از سوی خدا می باشند که ایشان دین اسلام را برای مردم تیلیغ می کردند. 124000 پیامبر از سوی خدا انتخاب شدند تا مردم زمان خود را به یکتا پرستی و کارهای خوب دعوت کنند، هر پیغمبری کامل کننده پیغمبر قبلی خود بوده که معلوم است بین همه آن ها کدامین کامل کننده ادیان دیگر و پیغمبران دیگر است. کسی که حتی راهبه های  ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

مقاله زندگی نامه حضرت علی (ع)

مقاله زندگی نامه حضرت علی (ع) حضرت علی علیه السلام یکی از بزرگ ترین شخصیت های   دین اسلام   می باشند که نقش بسزایی برای شناساندن این دین به مردم زمان خود و همین طور زمان حال ما دارند. دلاوری های ایشان، شجاعت ایشان، داوری های او، با ایمانی امام علی (ع) و خیلی موارد دیگر است که ایشان را یکی از دوست داشتنی ترین افراد در طول تاریخ به ما مردم معرفی کرده است. از ایمان ایشان می توان به این نکته بسنده کرد که ایشان وقتی تیری ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان