آرتیکل شاپ

فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

امکان خرید مقاله از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی و خرید درسنامه از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی فراهم شده است

مقاله زندگینامه حضرت محمد (ص)

مقاله زندگینامه حضرت محمد (ص)

حضرت محمد صلی الله علیه و آله یگانه منجی بشریت به عنوان آخرین پیامبر برگزیده از سوی خدا می باشند که ایشان دین اسلام را برای مردم تیلیغ می کردند. 124000 پیامبر از سوی خدا انتخاب شدند تا مردم زمان خود را به یکتا پرستی و کارهای خوب دعوت کنند، هر پیغمبری کامل کننده پیغمبر قبلی خود بوده که معلوم است بین همه آن ها کدامین کامل کننده ادیان دیگر و پیغمبران دیگر است. کسی که حتی راهبه های مسیحی نیز به ایشان اشاره کردند که او کسی است که وعده آن در کتاب های مقدسشان آمده است. باید قبول کرد کسی که مسئولیت بزرگی را بر عهده دارد واقعاً کار سختی در پیش رو دارد و شاید در طول دوره آن منسب از عهده انجام آن کار بر نیاید، ولی بوده اند افرادی که به بهترین شکل ممکن از پس آن کار بر آمده اند و مایه افتخار خیلی ها شده اند. یکی از آن افراد حضرت محمد (ص) است که همه به اطاعت و پیروی از ایشان می نازند. خیلی خوب است که زندگی بزرگان را مطالعه کنیم و از نحوه زندگی کردن آن ها درس بگیریم و در زندگی خود علمی سازیم. زندگینامه حضرت محمد که نه تنها در فضای اینترنت، بلکه کتاب ها و فیلم و ها و سخنرانی های زیادی در این باره شده است. ولی ما قصد داریم یکی از کامل ترین آن ها را به شما معرفی کنیم. ولادت و دوران کودکی ایشان، مسافرت ها و شغل های پیامبر اکرم، دعوت رسول خدا از مردم به دین اسلام و هجرت های ایشان، منافقین و دشمنان او و جنگ هایی که آن حضرت در آن حضور داشته اند، صفات و معجزات نبی اکرم (ص) و همین طور رحلت ایشان به اضافه چندین مطلب دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله آمده شده است تا یک مقاله کامل از زندگینامه حضرت محمد فراهم آید.

زندگینامه حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم

اگر بخواهیم به نسب حضرت محمد نیم نگاهی بیندازیم فقط همین نکته کافی است که بگوییم که نسب ایشان به حضرت اسماعیل فرزند حضرت ابراهیم بر می گردد. بعد از این که خداوند به ابراهیم مأموریت داد تا به مکه برود و بنایی بزرگ (خانه خدا) درست کند ایشان با همسر و فرزند خود اسماعیل به مکه آمدند.

پدر حضرت محمد صلی الله علیه و آله عبدالله که گفته می شود در سن 24 سالگی با زنی به نام آمنه ازدواج کرد و برای تجارت با کاروانی از مکه به سوی یثرب رفت ؛ البته همسرش به دلیل باردار بودن با او همراه نشد. زمانی که کاروان به مکه برگشت عبدالله همراه آنان نبود و وقتی عبدالمطلب پدر بزرگ پیامبر و عروسش جویای عبدالله شدند، مطلع شدند که ایشان به علت بیماری در یثرب (مدینه کنونی) دوران بیماری را می گذراند و متأسفانه دیگر هیچ وقت نتوانستند او را ملاقات کنند چون به علت بیماری فوت شده بود.

به گفته برخی مورخان وقتی آمنه 8 ماه از بارداری اش می گذشته پسری را به دنیا آورد . تاریخ دقیقی از تولد رسول اکرم گفته نشده ، طوری که شیعیان بر این باورند که در روز جمعه هفدهم ربیع الاول ایشان پا به جهان گشودند و اهل تسنن باور دارند که روز دوشنبه دوازدهم ماه ربیع الاول تاریخ تولد ایشان بوده است. در سن هفت روزگی از سن پیامبر بود که پدر بزرگش نام محمد را برای او انتخاب کرد که دلیل انتخاب این اسم ستوده بودن در آسمان و زمین بود.

دو زن مسئولیت دایه گی پیامبر اسلام را بر عهده داشتن که اولی ثویبه که به مدت زمان چهار ماه به ایشان شیر می داد و حلیمه نام داشتن و جالب است بدانید که آمنه مادر ایشان فقط 3 روز به پسرش شیر داده بود که به مدت 5 سال نزد حلیمه بود و در این مدت پیامبر مادر خود را فقط دو یا سه بار ملاقات کرده بود که در آخرین دیدار پیش مادر اصلی خود ماندند.

پیامبر همراه با مادر خود به سمت یثرب حرکت کرد تا آرامگاه پدر خود و هم چنین اقوام را ملاقات کند. ولی متأسفانه در طول راه آمنه مادر خود را از دست داد. همین طور نزدیکان خود را از دست می داد که در سن هشت سالگی پدر بزرگ خود عبدالمطلب هم از دنیا رفت. بعد از فوت پدر بزرگ ابوطالب عمویش سرپرستی حضرت محمد را بر عهده گرفت.

در سن دوازده سالگی پیامبر همراه با ابوطالب به سوی شام برای امور بازرگانی همراه شد که در مسیر، راهب مسیحی با نام بحیراء با دیدن پسر 12 ساله گفت این همان پیامبر موعود است که در کتاب ها به آن اشاره شده بود.

اولین جنگی که حضرت محمد (ص) در آن شرکت داشت در سن پانزده سالگی اش اتفاق افتاد، البته نه به آن صورت که شمشیر به دست بگیرد و بجنگد بلکه تیر ها را بین عموهایش تقسیم می کرد.

خدیجه دنبال یک مرد امانت دار برای کاروان تجاری اش می گردید تا اموالش را در شام به فروش برساند که پس از جویا شدن فهمید فردی امین به نام محمد بن عبدالله می تواند از پس این کار برآید و وقتی اخلاق و امانت داری او را دید حاضر به پرداخت دو برابر از آن چه که به بقیه می دهند، شد.

از همین رو که خدیجه آگاه شد که مردی پرهیزگار و خوش اخلاق است و روز به روز تعریف ها از حضرت محمد بیشتر می شد و خود دنبال مردی با همین خصوصیات بود و به گفته برخی مورخین این را به گوش پیامبر رساند که حاضر ازدواج با رسول خدا است و به این صورت خود خدیجه از پیامبر خواستگاری کرده که توضیح آن از وقت و حوصله ما خارج است.

گفته می شود خدیجه پانزده سال از شوهر خود یعنی حضرت محمد بزرگتر بود و در سن 40 سالگی با پیامبر ازدواج کرد. حاضل این ازدواج شش فرزند که دو پسر با نام های قاسم (طاهر) و عبدالله (طیب) و چهار دختر با اسم های رقیه، زینب، ام کلثوم و حضرت فاطمه بودند.

در یکی از سال ها به علت کم آبی و قحطی و هزینه زندگی و نداشتن هزینه کافی برای خرجی زندگی توسط ابوطالب ، پیامبر تصمیم گرفت تا به عموی خود کمک کند و از این رو حضرت علی علیه السلام را به سرپرستی قبول کردند.

حضرت محمد برای عبادت خدا در کوه حرا واقع در شمال مکه می پرداخت در روز بیست و هفتم ماه رجب توسط خدا که جبرئیل را مأمور کرده بود به عنوان پیامبر اسلام انتخاب شد که البته لازم به گفتن نیست ولی آن روز، روز مبعث بود.

نخستین زنی که به پیامبر و دین او ایمان آورد همسرش حضرت خدیجه و اولین مردی که او را به عنوان رسول خدا قبول کرد امام علی (ع) بودند. و آن ها با پیامبر نماز می خواندند. بعد از آن ها افرادی که بیشتر خویشان پیامبر بودند به او ایمان آوردند که البته این کار به مدت سه سال به صورت مخفی توسط حضرت محمد انجام می شد و بعد از گذشت این مدت شروع به دعوت کردن عمومی مردم به دین اسلام و پرسش خدا کرد.

سرانجام حضرت محمد در سن 63 سالگی در روز دوشنبه 28 ماه صفر سال 632 هجری قمری فوت کرد.بعد از فوت تصمیم گرفته شد در همان حجره ای که ایشان فوت کرده اند خاکسپاری شوند   فرمت پی دی اف تعدادصفحات 84پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
mohammad_2081400_9766.zip641.1k

مقاله زندگی نامه حضرت علی (ع)

مقاله زندگی نامه حضرت علی (ع) حضرت علی علیه السلام یکی از بزرگ ترین شخصیت های   دین اسلام   می باشند که نقش بسزایی برای شناساندن این دین به مردم زمان خود و همین طور زمان حال ما دارند. دلاوری های ایشان، شجاعت ایشان، داوری های او، با ایمانی امام علی (ع) و خیلی موارد دیگر است که ایشان را یکی از دوست داشتنی ترین افراد در طول تاریخ به ما مردم معرفی کرده است. از ایمان ایشان می توان به این نکته بسنده کرد که ایشان وقتی تیری ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان