آرتیکل شاپ

فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

امکان خرید مقاله از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی و خرید درسنامه از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی فراهم شده است

مقاله زندگی نامه حضرت علی (ع)

مقاله زندگی نامه حضرت علی (ع)

حضرت علی علیه السلام یکی از بزرگ ترین شخصیت های دین اسلام می باشند که نقش بسزایی برای شناساندن این دین به مردم زمان خود و همین طور زمان حال ما دارند. دلاوری های ایشان، شجاعت ایشان، داوری های او، با ایمانی امام علی (ع) و خیلی موارد دیگر است که ایشان را یکی از دوست داشتنی ترین افراد در طول تاریخ به ما مردم معرفی کرده است. از ایمان ایشان می توان به این نکته بسنده کرد که ایشان وقتی تیری بر پایشان خورده بود از شدت درد طبیب ها نمی توانستند آن را از پای ایشان بیرون بکشند و به گفته امام حسن(ع) فرزند ایشان، فقط در زمان خواندن نماز قادر به انجام این کار خواهند بود که همین طور هم شد. وقتی امام علی علیه السلام به نماز ایستادند و با خدای خود به راز و نیاز پرداختند و از امور دنیوی و درد تیری که در پای خود فرو رفته بود بیخود شده بودن و اطباء تیر را از پا بیرون کشیدند بدون اینکه کوچک ترین دردی متوجه حضرت علی (ه) شود. و یا اخلاق ایشان که وقتی در حال خواندن نماز بودند فقیری که به داخل مسجد آمد، امام علی دستی که در آن انگشترشان بود را به سوی او دراز کردند تا آن فرد مستمند انگشتر را از دست ایشان در آورد. بیشتر مردم کشور ایران که مسلمان و همین طور شیعه هستند حضرت علی را امام اول خود و جانشین پیامبر (ص) می دانند.

برای این که شما با ایشان بیشتر آشنا شوید مقاله ای در مورد زندگینامه حضرت علی علیه السلام گردآوری کرده ایم و کل زندگی ایشان از زمان ولادت تا زمان شهادت او را برای شما در این مقاله آورده ایم. مطالب مهمی چون خصوصیات ظاهری و اخلاقی، سیاست های ایشان، قضاوت های او، ساده زیستن، کردار و خیلی مباحث دیگر در طول محتوای زندگینامه امام علی دیده می شود.

خلاصه ای از زندگانی حضرت علی علیه السلام

علی بن ابی طالب که به عنوان اولین امام شیعیان و جانشین حضرت محمد (ص) که در غدیر خم ایشان را به این عنوان منسب کردند و همین طور به عنوان خلیفه چهارم اهل سنت بعد از ابوبکر، عمر و عثمان شناخته شده است.

شناسنامه خانواده ایشان به این صورت است که حضرت علی (ع) که نام پدر ایشان ابوطالب که عموی پیامبر اسلام نیز هست و نام مادر ایشان فاطمه دختر اسد، است. همسر ایشان دختر پیامبر اکرم (ص) یعنی حضرت فاطمه (س) بودند که از او فرزندانی که دو تن از آنان به عنوان امام های دوم و سوم یعنی امام حسن (ع) و امام حسین (عو همین طورحضرت زینب (س(داشتند. البته فرزندان دیگری همچون حضرت ابوالفضل یا همان عباس و ام کلثوم دیده می شود. امام علی علیه السلام که به عنوان فرزند کعبه نیز شناخته شده اند چون ایشان در خانه خدا یعنی کعبه که خود داستان مفصلی است به دنیا آمده اند.

تولد و ولادت امام علی (ع)

تاریخی ولادت ایشان که بیشتر مورخین بر آن نظر موافقی دارند سیزده از ماه رجب در سال سی ام عامل الفیل به دنیا آمدند. همان طور که در زندگینامه حضرت محمد (ص) نیز گفته شد به دلیل تنگ دستی ابوطالب و قحطی در آن زمان، پیامبر سرپرستی حضرت علی (ع) را بر عهده گرفتند. در سن نه تا یازده سالگی ایشان بود که ایشان به عنوان اولین شخصی هستند که به پیامبر اسلام و دین او ایمان آورد. بعد ها پیامبر ایشان را به عنوان برادر خود و وصی و جانشین خود انتخاب کرد.

جنگ هایی که امام علی (علیه السلام) که انجام دادند

حضرت علی علیه السلام در بیشتر جنگ ها در کنار پیامبر اسلام به عنوان پرچم دار سپاه اسلام می جنگید و داستان های زیادی از دلاوری و شجاعت او بر سر زبان ها است که خیلی هم زیاد است. وقتی ایشان به شهادت رسیدند زخم هایی که بر بدن ایشان بودند را شمردند که گفته می شود نزدیک به هزار زخم در بدن ایشان دیده می شد و از همان ضربه به فرق سر که آخرین ضربه بوده گرفته تا کف پای ایشان زخم هایی دیده می شده است. ایشان همیشه در صف اول از سپاه خود حضور داشتند که با شروع جنگ ضررهای زیادی بر دشمن وارد می کردند که همه دشمنان از نام ایشان می ترسیدند و حاضر به رویارویی با او نبودند. از همین رو امام اول را حیدر کرار می نامیدند. پس از شجاعت این حضرت در جنگ احد پیامبر اسلام درباره ایشان این چنین گفتند که لافتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار که به معنی هیچ جوانمردی مثل علی و هیچ شمشیری مانند ذوالفقار نیست.

در طول دوره تاریخ فقط دو نفر بودند که بت های کافران را شکستند. اولین نفر حضرت ابراهیم (ع) بودند که بعد از این کار کافران برای تلافی کردن این کار، ابراهیم بت شکن را درون آتش انداختند ولی به اذن خدا آن آتش تبدیل به گلستان شد. نام دومین بت شکن، حضرت علی (ع) بود که چندین بار (کودکی، نوجوانی و جوانی) این کار را انجام داده بود.

حضرت علی (ع) جانشین حضرت محمد (ص(

در سومین سال از بعثت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) به وسیله جرئیل دستوری از طرف خدا گفتند مبنی بر این که خویشان خود را به دین اسلام دعوت کنند که پیامبر دین اسلام برای این کار فرزندان عبدالمطلب را که در آن زمان نزدیک به چهل مرد می رسیدند از آن ها خواست که به دین او ایمان آورند و گفتند چه کسی حاضر است که ولی من، وصی من، جانشین من و وزیر من شود که پیامبر سه بار این سئوال را از فرزندان عبدالمطلب پرسید که هیچ کدام به جزء حضرت علی (ع) حاضر به این کار نشد که در این سه بار امام علی (ع) حاضر به این کار شدند و بعد حضرت محمد (ص) دست امام علی را گرفت و فرمود که این برادر، وصی و جانشین من در بین شما خواهد بود.

چگونه حضرت علی (ع) به شهادت رسید

در مورد چگونگی به شهادت رسیدن حضرت علی (ع) باید گفت که پیامبر در یکی از خطبه های خود اعلام کرده بود نحوه شهادت ایشان را که امام علی علیه السلام روزشماری می کردند تا گفته پیامبر خود به حقیقت بپیوندد تا این که در شب نوزدهم ماه رمضان چهل سال پس از هجرت بود که گفته می شود خود حضرت امام (ع) نیز با خبر بودند که چه اتفاقی قرار است بیوفتد و موقع نماز صبح به طرف مسجد کوفه روانه شدند. وقتی ایشان در حال خواندن نماز صبح به صورت جماعت بودند، وقتی سر از سجده در رکعت اول برداشتند ابن ملجم مرادی با شمشیری زهرآلود بر سر ایشان فرود آورد و ریش ایشان به رنگ خون در آمد و امام علی فرمود امر خدا و گفته پیامبر درست بود. بعد از دو روز درد کشیدن از ضربه شمشیر آلوده به شهادت رسیدند.

بعد از شهادت حضرت علی (ع) را در نزدیکی شهر کوفه بدون این که کسی متوجه شود و دلیل آن هم نبش قبر و بی حرمتی به جنازه ایشان بود دفن کردند. که بعد از گذشت سالیان محل آرامگاه ایشان کشف شد و مقبره ایشان در آن جا ساخته شد که به همین دلیل شهر نجف به وجود آمد.

آثار به جا مانده از امام علی علیه السلام

اسنادی از سخنان، خطبه ها و نامه های حضرت علی (ع) که از ایشان به جا مانده است ، پیروان و طرفداران او آن ها را گرد هم آورده تا مجموعه ای کامل از ایشان را برای شیعیان حتی مردم جهان تهیه شده باشد که یکی از آن ها نهج البلاغه نام دارد.

نام دومین اثر که گردآوری شده غررالحکم و دررالحکم نام دارد.

سومین اثر به جای مانده از امیر مؤمنان قرآن و معروف به مصحف علی است که ایشان سوره های قرآن را طبق تاریخ نزول بر پیامبر چیدمان کرده اند.

کتاب بعدی سخنانی از حضرت محمد (ص) درباره کل نیاز های مردم که گفته می شده است و حضرت علی آن ها را مکتوب می کردند.

همچنین آورده شده است که دعای کمیل، دعایی است که حضرت علی به یکی از شاگردانش به نام کمیل بن زیاد یاد داده بودند.   فرمت پی دی اف تعدادصفحات 88

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
emam-ali_2081367_3488.zip628.9k