آرتیکل شاپ

فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

امکان خرید مقاله از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی و خرید درسنامه از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی فراهم شده است

مقاله در مورد زبان فارسی ایران

مقاله در مورد زبان فارسی ایران

زبان فارسی که به گواهی‌‌ تاریخ ایران همواره مورد نهایت‌ دلبستگی تمام ایرانیان بوده است‌ از نظر تاریخ‌ و پیشینه زبانی کم‌ نظیر است‌‌ که‌ مراحل و تحولات‌ آن در طول بیش از بیست و پنج‌ سده مطالعه و کاملا شناخته شده‌ است و با آن که در این فاصله‌ زمانی بزرگ دگرگونی های فراوان‌ یافته هنوز پایگاه والای خود را‌ به عنوان یگانه زبان فرهنگی و رسمی و همگانی ایرانیان حفظ کرده است در صورتی که بسیاری‌ از زبان های جهان در همین مدت‌ یکسره فراموش شده ‌اند و اینک‌ سخنگوئی ندارند.

مقاله حاضر پیرامون زبان ایران (فارسی) می باشد که بدون اتلاف وقت به بحث اصلی می پردازیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدای مقاله جایگاه زبان های فارسی در جهان مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  2. سپس به معرفی زبانهای فارسی یعنی زبان ایران میانه، میانه گروه غربی و زبان فارسی میانه پرداخته شده است.
  3. و … .

آشنایی بیشتر با زبان فارسی

این پیوستگی‌ خاص زبان ما‌ نیست‌ بلکه یکی از ویژگی های فرهنگ ملی ایران‌ است که در آن بسیاری از معتقدات ارزنده باستانی به زندگی‌ خویش ادامه داده و می دهد. چنین واقعیتی بهترین سند وحدت‌ و همبستگی ملت ایران و ارزش‌‌ مفهوم‌ ملیت در جامعه ایرانی است.

زبان ملی ما که در اصطلاح‌ علمی زبانشناسی در برابر دو مرحله‌ پیشین این زبان یعنی فارسی‌ باستانی و فارسی میانه یا پهلوی‌ زبان فارسی‌ نوین‌ نامیده می شود و به همت سخن سرایان و نویسندگان‌ پارسی و با اتکاء به سرمایه بی مانند ادبی و شاهکارهای جاودانی نظیر شاهنامه فردوسی نه تنها در خود ایران به صورت یکی از اصیل ترین‌ و غنی ‌ترین زبان های‌ جهان‌ ریشه‌‌ یافته بلکه در طول قرون‌ در‌ بخش‌‌ پهناوری از قاره آسیا و حتی افریقا نفوذ یافته است.

میدانیم که این‌ زبان در حدود هشت قرن در شبه‌ قاره هند‌ و پاکستان‌ زبان‌ رسمی‌ درباری یا زبان ادبی فرهنگی بود و در‌ این‌ مدت هزاران اثر در این‌ منطقه وسیع از جهان بدین زبان‌ نوشته شد‌. همچنین در سرزمین‌ های پهناور آسیای مرکزی دیر زمانی پارسی ‌زبان رایج فرهنگی و علمی بود و در همان زمان در‌ جانب‌‌ غرب‌ ایران با گسترش امپراتوری‌ عثمانی این زبان به کشورهای‌ دورتر تا‌ قلب‌ اروپا راه یافته به‌ طوری که هنوز نفوذ آن در زبان‌ های بالکان آشکار است.

این نکته‌ در‌ خور‌ توجه خاص‌ است که اگر چه آفتاب فرهنگ‌ ایرانی هیچ گاه غروب نکرده‌ ولی‌‌ درخشندگی‌ و شکوه آن بیشتر متعلق به ایامی بوده که رهبری‌ و اداره کشور در دست خود‌ ایرانیان‌‌ بوده‌ است. در چنین دوره‌ هائی‌ بوده که پایه‌ های فرهنگ ما استوارتر شده و برای پیشرفت و گسترش‌‌ آن کوشش های اساسی و صحیح‌ انجام گرفته است و اگر هم در دوره‌ های دیگر ستارگان درخشانی‌‌ در‌ آسمان‌ این فرهنگ تابیده‌ اند باید بنیاد و مایه آنها را در همان‌ ادوار جستجو کرد.

این‌ حقیقت‌‌ به ویژه در زبان فارسی در دوران‌ معاصر در روزگار شهریاری پدر بزرگوار ما‌ تجلی‌ کرد‌. در آن‌ زمان که تاثیر تمدن صنعتی باختر و تحولات اجتماعی ناشی از آن‌ در زندگانی‌ و زبان‌ ایرانیان روز به روز محسوس ‌تر می شد و بیم‌ آن می رفت که این زبان‌ پایگاه‌‌ کهن‌ خویش را به عنوان یک زبان‌ توانای فرهنگی از دست بدهد و نفوذ زبان های دیگر به هماهنگی‌‌ و توانائی‌ و زیبائی‌ آن آسیب‌ رساند.

زندگانی‌ مادی‌ و معنوی‌ جهانیان‌ در نتیجه پیشرفت های صنعتی و تحولات‌ اجتماعی‌ حاصل از آن‌ در چند دهه گذشته دگرگونی‌ روزافزون یافته و پیدایش مفاهیم‌‌ تازه‌ در رشته ‌های گوناگون وسعت‌ گرفته است‌ و به ناچار باید برای‌ نگاه داشت‌ زبان‌ پارسی به صورت‌ یک زبان‌ توانا که آمادگی‌ تمام مطالب گوناگون امروزی و آینده را داشته باشد کوشش‌ دامنه ‌داری‌ به کار‌ رود کـه اساس‌ آن شناخت‌ بیشتر‌ خود‌ این زبان‌ و بررسی‌ مسائل‌ گوناگون مربوط به آن‌ و پژوهش‌ در زبان های کهن‌ و گویش های ایرانی کنونی است‌ که با آن از یک ریشه ‌اند و می توان‌‌ از‌ آن ها در تامین این هدف بهره‌ گیری‌ کرد.

زبان فارسی یک‌ بافت ادبی مخصوص‌ خودش‌‌ را دارد و این‌ بافت باید ثابت بماند تا تار و پود زبان‌ از‌ هم جدا نشود اما تغییر رنگ‌ و شکل به هر صورت که ذوق سلیم‌ قبول کند کار اصلی اهل ادب است‌‌ و باید‌ آثار‌ ادبی امروز به رنگ روز درآید آن چنان که آثار ادبی فردای ما‌ نیز باید فردای ما را سیراب کند. بعضی ‌ها کمی لغت را در این زبان‌ نمودار ضعف آن می دانند‌ شاید‌ توجه‌ نفرموده ‌اند که یکی از دلایل‌ ترنمی که زبان فارسی دارد یا‌ آهنگی‌ که در عبارت های آن هست‌ یا زیبائی که در کلام فارسی سراغ‌ داریم همین کم بودن‌ کلمات‌ و مشابه‌ بودن آنها با هم است.

لذتی که ما از شعر فارسی می بریم‌ برای این است که موسیقی مثل‌ شکری‌ که‌ در آب حل شده باشد در شعر فارسی حل شده و آنرا شیرین‌ کرده‌ است‌.   فرمت پی دی اف تعدادصفحات 34

 پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
zaban-iran_2081366_9561.zip283.3k

مقاله کشور ایران

مقاله کشور ایران کشور ایران عنوان مقاله ای است که می خواهیم در ادامه در مورد آن اطلاعاتی که البته شاید خودتا در جریان آن باشید را در اختیارتان بگذاریم، البته برای خود بنده که بعضی از موارد آمده شده در این مقاله جالب بود و تا حالا چیزی در مورد آن نمی دانستم. شاید یکی از موضوعاتی که در انشاء معلم آن را انتخاب کند این است که کشور ایران را توصیف کنید! و یا مثلاً شخصی از شما بخواهد که این کشور را برایش معرفی کنید. همین ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان