آرتیکل شاپ

فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی

اطلاعیه فروشگاه

امکان خرید مقاله از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی و خرید درسنامه از فروشگاه جامع تحقیقات کامپیوتری و مقالات دانشجویی فراهم شده است

مقاله در مورد دودمان پهلوی

 مقاله در مورد دودمان پهلوی

سلسله پهلوی «Pahlavi dynasty» یکی از دوره هایی است که 54 سال بر ایران حکومت کردند و قرار است درباره ی این عصر پادشاهی از سایت مقالات علمی، تحقیقی کامل در اختیار شما عزیزا بگذاریم. به یقین می توان این مقاله را یکی از کامل ترین مقالات در مورد دوره پهلوی شناخت. مطالب مهمی که در این تحقیق آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدای چگونگی شکل گیری سلسله پهلوی بیان شده است.
  • سیاست دینی و فرهنگی در عصر پادشاهان پهلوی موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • موضوع بعدی که در این مقاله دیده می شود، اوضاع اقتصادی ایران در این دوره می باشد.
  • سپس علل فروپاشی سلطنت پهلوی نام برده شده و توضیحات کاملی پیرامون آن ها گفته شده است.
  • و … .

چگونگی تشکیل سلسلۀ پهلوی

در سال 1906 گروهی از سیاستمداران روشن بین، روحانیون و پیشروان بازار در برابر حکومت مطلقه و ستمگرانۀ پادشاهان قاجار قد علم کردند و خواستار یک جامعۀ عادلانه و آزاد شدند.

در فوریه 1921 سرهنگ رضاخان فرماندۀ بریگارد قزاق و بنیانگذار سلسلۀ پهلوی در برابر فساد و بی کفایتی آخرین پادشاه قاجار که سبب شده بود ایران عملاً به مستعمرۀ روس و انگلیس تبدیل شود و از نظر وضع داخلی در هرج و مرج و آشفتگی قرار داشت دست به کودتای موفقیت آمیزی زد. در سال 1941 حملۀ نظامی متحدین به بهانۀ برقراری راه تدارکاتی از طریق خلیج فارس به اتحاد شوروی، رضا شاه را به کناره گیری از سلطنت ناگریز کرد و تداوم حکمرانی دودمان پهلوی را در معرض مخاطره قرار داد.

وضعیت نظامی در دوره پهلوی

ارتش همواره ستون فقرات رژیم را تشکیل می داد. یک پارچه ساختن و نو کردن نیروهای مسلح، سنگ اصلی در کوشش های رضا شاه برای بازسازی کشور به شمار می رفت. هر دو پادشاه نظامی حرفه ای بودند و قانونی اساسی، مقام  فرماندهی کل قوا را به آنها تفویض کرده بود در قلب و روح خود و خزانۀ کشور جای ویژه ای به ارتش اختصاص داده بودند. ارتش نیز به نوبۀ خود همواره در برابر هر دو پادشاه وفادار بود و سخت به آنها احترام می گذاشت.

وقی که رضا شاه به سلطنت پوسیدۀ قاجاریه پایان داد ارتشی به معنای درست کلمه در ایران وجود داشت. در آن هنگام نیروی مسلح از 8 هزار نفر افراد تیپ قزاق در شمال که تحت فرماندهی افسران روسی قرار داشتند، 6 هزار نفر تفنگداران جنوب زیر فرماندهی افسران انگلیسی که از تأسیسات نفتی انگلستان در ایران محافظت می کردند، 8500 نفر افراد ژاندارمری زیر نظر افسران سوئدی مأمور امنیت راه ها بودند، 40 هزار نفر (البته روی کاغذ) افراد ارتش ملی که مرکب از دسته های نامتجانس (مسلح به بیش از 10 نوع مختلف از تفنگ های کهنه، با تمرین کم و بدون آمادگی رزمی، مواجب ناچیز با سربازانی که برای امرار معاش کارهای دیگر داشتند و افسران فساد و طماع) و یک گارد کوچک شاهی برای محافظت از کاخ سلطنتی تشکیل می شد. علاوه بر عدم وجود هماهنگی میان این نیروهای مختلف و فقدان نظارت مرکزی بر آنها تهران نمی توانست بر روی هیچ یک برای دفاع از تاج و تخت تکیه کند. مردم به ارتش هم مانند همۀ مظاهر قدرت در ایران می نگریستند. همواره نسبت به نظامیان که در مقامات بالا از امتیازات ویژه ای برخوردار بودند احساس خشم و کینه وجود داشت.

وضعیت دستگاه اداری در این زمان

برنامه ریزی عظیم و پر دامنه و اقداماتی که در زمینۀ ایجاد صنایع، وضع مقررات و ضوابط و به کار بستن آنها برای تحقیق بخشیدن به هدف های اجتماعی و اقتصادی پهلوی ها در ایران ضرورت پیدا می کرد به یک دستگاه اداری کارآمد، صالح و درستکار نیازمند بود. اما در دوران هر دو پادشاه پهلوی ایجاد دستگاهی این چنین و نگهداری آن به صورت شکلی پایان ناپذیر جلوه گر گردید.

دستگاه اداری ایران علاوه بر ابتلاء به پاره ای از ویژگی های منفی شخصیت و منش ایرانی از یک رشته نارسائی های دیگر مانند بی ثباتی سازمانی، حالت تمرکز بیش از اندازۀ امور، کمبود کارمندان صاحب صلاحیت و کاردان، پیچیدگی تشریفات و استفادۀ نادرست از وجود نیروی انسانی در رنج بود.

فروپاشی سلسلۀ پهلوی

جریان قیام عمومی که در اواسط 1976 آغاز شد جلوه ای از خشم و سرخوردگی مردم در نتیجۀ گرم شدن و سرعت گرفتن بیش از اندازۀ چرخ اقتصاد بود که خود در افزایش ناگهانی قیمت های نفت ریشه داشت. این جریان فاقد تحرک و بدون رهبر بود و از ناحیۀ آن خطری احساس نمی شد. گاه و بی گاه شکایاتی از کمبود برخی از کالاها و خدمات، افزایش قیمت ها، خاموشی برق، راه بندان در خیابان ها، افزایش بیش از ظرفیت جمعیت در شهرها و نارسائی های دیگر ابراز می شد. در نمیۀ سال 1977، یک ائتلاف  غیر رسمی، فاقد یکپارچگی و استحکام از گروه های مخالف به وجود آمد و به طور مسالمت آمیز خواستار رفع شکایات خود در داخل نظام حکومتی بود. اما از ژانویه 1978 دیگر این جریان به یک بحران سیاسی در سطح ملی تبدیل شد و تظاهرات خیابانی، شورش ها، حریق های عمدی و حمله به مؤسسات بازرگانی به طرز فزاینده گسترش یافت.

سرانجام اعتصاب سرتاسری چه در بخش خصوصی و چه عمومی، صنعت نفت، تأسیسات بندری، ادارات گمرک، نیروگاه ها، بانک های دولتی، خطوط راه آهن، ایران ایر، شبکه های رادیو و تلویزیون، روزنامه ها، کارخانه های صنعتی و وزارتخانه های اصلی، جریان طبیعی کالاها و خدمات ار مختل ساخت و دستگاه دولت را عملاً به تعطیلی کشاند. مهاجرت سیاستمداران، فرماندهان نظامی، بازرگانان و کارمندان کشور در شمار انبوه، سرانجام ضربۀ قاطع به رژیم وارد کرد.

چنین بود که پایان کار دودمان پهلوی در زنجیرۀ شتاب آلودی از رویدادها فرا رسید. شاه کشور را در تاریخ 16 ژانویه 1979 ظاهراً به عنوان استراحت و تمدد قوا ترک کرد. آخرین دولتی که با رعایت قانون اساسی از طرف وی منصوب گردید به شاپور بختیار یکی از پیروان دیرین مصدق و یک شورای انقلاب مرکب از چندین سیاستمدار سالخورده که هیچکدام از آنها آمادۀ مقابله با مخالفان نبودند سپرده شد. در تاریخ اول فوریه، آیت الله روح الله خمینی در پی کی اقامت پرتلاطم در پاریس، پس از 16 سال زندگی در تبعید وارد تهران شد و اعلام داشت که به نظام سلطنتی پایان خواهد داد و به جای آن یک جمهوری اسلام خواهد نشاند. در تاریخ 5 فوریه امام خمینی، مهدی بازرگان، یکی دیگر از یاران مصدق و رهبر جمعیت نهضت آزادی را به عنوان رقیبی برای بختیار به سرپرستی یکی دولت موقت منصوب کرد.   فرمت پی دی اف تعدادصفحات 110پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.
ایمیل
موبایل

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
dodman_2081362_9595.zip488.4k